27331819 2471192213104881 560699502887284554 n

Stimate Domn,
Stimată Doamnă,

Vă invităm să contribuiţi la tema numărului 2/2018 al Caietelor Muzeului UAUIM: 125 de ani de învăţământ de arhitectură în România.
Ne propunem o revistă dedicată memoriei Şcolii de Arhitectură şi a personalităţor care i-au marcat evoluţia.
În această toamnă s-au împlinit 125 de ani de la deschiderea cursurilor primei Şcoli de Arhitectură din România. Condusă de arhitectul Ion Socolescu, aceasta a funcţionat pentru câţiva ani, începând cu 1892, ca şcoală privată sub auspiciile Societăţii Arhitecţilor Români, pentru ca mai apoi să fie oficializată ca învăţământ de stat, stând la baza formelor ulterioare de învăţământ.
Tema: 125 de ani de învăţământ de arhitectură în România

NoapteaMuzeelor2017

20 mai 2017 - Noaptea Muzeelor la 125 de ani de Şcoală de Arhitectură
În toamna lui 2017 se împlinesc 125 de ani de la deschiderea cursurilor primei Şcoli de Arhitectură din România. Condusă de arhitectul Ion Socolescu, aceasta a funcţionat pentru câţiva ani, începând cu 1892, ca şcoală privată sub auspiciile Societăţii Arhitecţilor Români, pentru ca mai apoi să fie oficializată ca învăţământ de stat.
În mai 2017, Noaptea Muzeelor la Muzeul Universităţii de Arhitectură şi Urbanism "Ion Mincu" anticipează această aniversare printr-o serie de expoziţii şi evenimente ce au loc în clădirea veche a şcolii, din strada Biserica Enei.

m17

28 iunie 2017 - Expoziţia de arte textile şi ceramică a absolvenţilor masteranzi UNARTE
Expoziţie "Pinacoteca" M / 17
Cinci Proiecte ale Masteranzilor Universităţii Naţionale de Arte, Bucureşti
Scopul acestui eveniment este acela de a valorifica realizările artistice generate de cei mai creativi exponenţi ai absolvenţilor U.N.A Bucureşti, instituţie academică în care educaţia artistică de sorginte europeană a fost îmbogăţită de tradiţia şi creativitatea românească, încercând să se afirme şi să se plaseze în liniile avangardei creaţiei contemporane.