8 Noiembrie 2016 - Ziua Mondială a Urbanismului
Anul acesta, pe data de 8 noiembrie, Facultatea de Urbanism a Universităţii de Arhitectură şi Urbanism „Ion Mincu", Registrul Urbaniştilor din România (RUR) şi Asociaţia Profesională a Urbaniştilor din România (APUR) a celebrat Ziua Mondială a Urbanismului prin organizarea unor micro-evenimente dedicate tinerilor profesionişti din domeniul urbanismului. Credite foto: Radu Pătraşcu şi Ana Opriş
Making of 'Drifting Through Landscape', la Ziua Mondială a Urbanismului Foto: Radu Pătraşcu

urbanism 01

Vernisarea expoziţiei temporare „Cărţile profesorului Mincu" 27 octombrie 2016

Universitatea noastră dispune de cea mai veche şi mai complexă bibliotecă de specialitate din ţară, înfiinţată în anul 1912, prin donaţiile primilor profesori ai şcolii. Printre cele dintâi donaţii se numără colecţiile personale ale unor arhitecţi şi ingineri ca Ion Mincu, Grigore Cerchez, Paul Smărăndescu, Ermil Pangratti - primul rector al Şcolii.
În cadrul acestei expoziţii ne aplecăm asupra unei mici părţi a colecţei Arhitect Ion Mincu. Mulţumim pe această cale dnei. prof. dr. arh. Gabriela Tabacu, DIrectorul Departamentului Informare-Documentare care ne-a pus la dispoziţie aceste preţioase cărţi, dnei. arh. Cristina Constantin pentru design şi grafică şi nu în ultimul rând, dlui. arh. Cosmin pentru montarea acestei expoziţii.

cartile 01
crucea 01

Expoziţia „Crucea - element de amprentare a spaţiului locuit", vernisată în cadrul Bienalei Naţionale de Arhitectură, este realizată de Asociatia Centro în parteneriat cu Facultatea de Urbanism a UAUIM şi Asociaţia 37, în cadrul unui proiect finanţat de Uniunea Arhitectilor din Romania - sesiunea 2016 a concursului UAR pentru acordarea de finanţare proiectelor culturale din Fondul „Timbrul Arhitecturii". Partner media: Igloo media.
Proiectul produce documentaţia unor elemente de peisaj cultural local (crucile) prin materialul rezultat din studiul de teren a trei zone geografice cu specificităţi diferite (localităţi din judeţele Prahova, Buzău, Dâmboviţa, Argeş, Vâlcea şi Gorj), prin cercetarea integrată a acestora de diferiţi experţi în domenii conexe: etnologie, urbanism, istoria artei, conservare-restaurare.
Mai multe despre acest proiect: